Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Pravý sloupec ukazuje příklady základní pozice pro každou hru. U některých typů her může skutečná základní pozice vypadat trochu jinak, protože závisí buď na náhodě (Rohové šachy, ...) nebo na hráčově vlastní volbě (Lodě, ...).
Hledat hry:  hledat v názvech hledat v popisech 

Šachy (37)
Dáma (18)
Řady (21)
Lodě (3)
Go (3)
Americká dáma
Standardní implementace známé hry. Cílem je sebrat všechny soupeřovy figurky nebo jej dostat do pozice, kde nemůže táhnout. (všechna pravidla)
Žravá americká dáma
Cílem této variace je přinutit soupeře, aby sebral všechny vaše figurky. Ostatní pravidla jsou stejná jako pro normální americkou dámu. (všechna pravidla)
Dáma
Dáma česká se hraje stejně jako dáma americká s tím rozdílem, že dáma (figurka) se může pohybovat o libovolný počet polí diagonálně. (všechna pravidla)
Rohová dáma
Rohová dáma je variace české dámy. Hlavní rozdíl (kromě základní pozice figurek) spočívá v tom, že pěšci se mohou proměnit v dámy pouze v levém horním rohu hrací desky. (všechna pravidla)
Jednosměrná dáma
V jednosměrné dámě se všichni pěšci pohybují stejným směrem a oba hráči vidí desku ze stejné strany. Ostatní pravidla jsou ekvivalentní s českou dámou. (všechna pravidla)
Parašutistická dáma
Parašutistická dáma přináší novou figurku - parašutistu. Parašutisté čekají na soupeřově první řadě a mohou pouze skočit přes soupeřovu figurku zpět (a zajmout ji). Ihned po tomto skoku se mění v obyčejného pěšce. (všechna pravidla)
Gotická dáma
Jedna z nejnovějších variací na dámu. Figurky jsou umístěny jak na bílých, tak na černých polích, a mohou se pohybovat vodorovně, svisle i diagonálně. (všechna pravidla)
Turecká dáma
Málo známá, nicméně velmi zajímavá varianta dámy. Figurky se mohou pohybovat pouze vodorovně nebo svisle a jsou umístěny jak na bílých, tak na černých čtvercích. (všechna pravidla)
Alkerk
Alkerk, více než 3000 let starý předchůdce Dámy, je zajímavým přídavkem do kategorie variant této hry. (všechna pravidla)
Havajská dáma
Havajská dáma (známá též jako Konane) je strategická hra, která kombinuje pravidla Dámy a Žabky. Hra začíná se všemi poli hrací desky obsazenými figurkami, hráči smí provádět pouze vodorovné nebo svislé skoky a kdo nemůže provést tah, prohrává. (všechna pravidla)
Mezinárodní dáma
Toto je jedna z nejrozšířenějších variant dámy na světě. Hraje se na desce 10x10 polí a každý hráč má 20 figurek. Pěšci mohou zajímat figurky diagonálně vpřed i vzad, přeskočené figurky se odstraňují až po dokončení celého tahu a je nutné provést co nejdelší skok (přes největší možné množství figurek). Pokud se pěšec během skoku dostane na poslední řadu a může ve skoku pokračovat dozadu, nepromění se v dámu. (všechna pravidla)
Ruská dáma
Ruská dáma (Šaški) je velmi podobná mezinárodní variantě. Hraje se na desce 8x8 polí s 12 figurkami každého hráče, pěšci mohou zajímat figurky diagonálně vpřed i vzad a přeskočené figurky se odstraňují až po dokončení celého tahu. Narozdíl od Mezinárodní dámy není povinné provést skok přes maximální počet figurek a dosáhne-li pěšec během skoku poslední řady, ihned se promění v dámu a může jako dáma pokračovat ve skoku. (všechna pravidla)
Kanadská dáma
Kanadská dáma je prakticky totožná s Mezinárodní dámou. Jediný rozdíl spočívá v tom, že hra se hraje na větší hrací desce (12x12 polí) a každý hráč má 30 figurek. (všechna pravidla)
Thajská dáma
Tato varianta se hraje na desce 8x8 polí s pouhými 8 figurkami na každého hráče. Pravidla jsou podobná České dámě s následujícími odlišnostmi: 1) Dáma musí při skoku dopadnout na nejbližší pole za přeskočenou figurkou. 2) Dáma nemá přednost při braní (je-li možno provést skok dámou i pěšcem v téže pozici, je povoleno zvolit libovolnou možnost). (všechna pravidla)
Brazilská dáma
Brazilská dáma je totožná s Mezinárodní dámou. Jediný rozdíl spočívá v tom, že se hraje na menší hrací desce (8x8 polí) a každý hráč má 12 figurek. (všechna pravidla)
Portugalská dáma
Portugalská dáma (rovněž známá jako Španělská dáma s otočenou hrací deskou) se hraje na desce 8x8 polí a 12 figurkami každého hráče. Pěsci smí zajímat figurky jen diagonálně vpřed, dámy mohou zajmout figurky v libovolném diagonálním směru (o libovolný počet polí), přeskočené figurky se odstraňují z hrací desky až po provedení celého tahu a je nutno vybrat skok s maximálním počtem zajatých figurek. Pokud pozice připouští 2 nebo více různých maximálních skoků, je povinné zvolit ten, kterým se zajme více dam. (všechna pravidla)
Italská dáma
Italská dáma se hraje na desce 8x8 polí s 12 figurkami každého hráče. Pěšci a králové se pohybují a skáčou stejně jako v Americké dámě s následujícími rozdíly: 1) Pěšci nesmí zajmout krále. 2) Je nutno zajmout maximální počet figurek. 3) Pokud pozice připouští 2 nebo více maximálních skoků, je povinné vybrat skok králem. Když ani tato podmínka nezajistí jednoznačný výsledek, musí se zvolit skok přes maximální počet králů. 4) V případě, že předchozí pravidla stále dovolují více skoků, nejvyšší přednost bude mít ten, který nejrychleji přeskočí krále. (všechna pravidla)
Dameo
Tato hra (kterou vytvořil Christian Freeling) je jednou z nejmodernějších variant na dámu. Pěšci se pohybují přímo nebo diagonálně vpřed, a sice buď o jedno pole nebo přeskočením souvislé řady vlastních pěšců na následující volné pole (tzv. lineární pohyb). Dámy se pohybují o libovolný počet polí vodorovně, svisle nebo diagonálně. Všechny figurky mohou provádět skoky pouze vodorovně nebo svisle, a pravidla pro skoky jsou stejná jako v Mezinárodní dámě. (všechna pravidla)
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol