Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Pravý sloupec ukazuje příklady základní pozice pro každou hru. U některých typů her může skutečná základní pozice vypadat trochu jinak, protože závisí buď na náhodě (Rohové šachy, ...) nebo na hráčově vlastní volbě (Lodě, ...).
Hledat hry:  hledat v názvech hledat v popisech 

Šachy (37)
Dáma (18)
Řady (21)
Lodě (3)
Go (3)
Šachy
Nejklasičtější z klasických deskových her pro dva hráče. (všechna pravidla)
Čínské šachy
Čínské šachy (neboli Xiangqi) jsou jednou z nejpopulárnějších deskových her v Asii. V současnosti ji hrají milióny (nebo desítky miliónů) nadšenců z celého světa. (všechna pravidla)
Japonské šachy
Japonské šachy (Shogi) patří mezi další výborné a populární šachové hry. Shogi se hrají v Japonsku již od 16. století a zájem o tuto hru stoupá i na ostatních kontitentech. (všechna pravidla)
Rohové šachy
Variace na šachy, která vyžaduje mírně odlišnou strategii k vítězství. Váš král je umístěn v pravém dolním rohu šachovnice a pozice ostatních figur (kromě pěšců) jsou náhodně pozměněny. (všechna pravidla)
Opevněné šachy
Tato hra je velmi podobná hře Rohové šachy. Jediný rozdíl spočívá v tom, že každý hráč má tři extra pěšce před svým králem. (všechna pravidla)
Přepadové šachy
Bílý má standardní šachovou počáteční pozici, armáda černého obsahuje pouze hordu pěšců. Bílý vyhraje, pokud sebere všechny černé pěšce, černý musí dát mat bílému králi. (všechna pravidla)
Cyklické šachy
Velmi populární variace na šachy, která přináší spoustu nových strategií. Rozdíl mezi klasickými šachy a touto hrou spočívá v tom, že sebrané figurky mohou být vráceny zpět na šachovnici jako hráčovy vlastní. (všechna pravidla)
Žravé šachy
Další známá variace na šachy. Kdo ztratí všechny figurky jako první nebo nemůže provést tah, vyhrává. Není tu žádný šach nebo mat a pěšci se mohou proměnit i v krále. (všechna pravidla)
Vymřelé šachy
Velmi originální variace na šachy, kterou vynalezl R. Wayne Schmittberger. Hráč, jemuž "vymřou" všechny figurky jednoho druhu (např. oba jezdci), prohrává. Není tu žádný šach nebo mat a pěšci se mohou proměnit i v krále. (všechna pravidla)
Maharádžovy šachy
Jedná se o málo známou variaci na šachy. Bílý hraje pouze s jednou figurkou - maharádžou, který se pohybuje jako dáma a jezdec dohromady. Černý má standardní sadu šachových figurek. (všechna pravidla)
Tříšachové šachy
Tato hra přidává jedno extra pravidlo do klasických šachů. Hráč vyhraje (kromě standardních šachových možností výhry), pokud dá soupeři šach potřetí v jedné partii. (všechna pravidla)
Temné šachy
Klasické šachy, kde je část hrací desky skryta pro každého hráče (v závislosti na aktuální pozici). Není tu žádný šach nebo mat. Hráč, který zajme soupeřova krále, vyhrává hru. (všechna pravidla)
Atomové šachy
Zajímavá šachová variace se spoustou výbuchů a explozí. Není tu žádný šach nebo mat. Hráč zvítězí, jestliže vyhodí do vzduchu soupeřova krále! (všechna pravidla)
Janusové šachy
Janusové šachy jsou populární německou variací na šachy. Hrají se na desce 10 x 8 polí a přinášejí novou figurku s názvem janus, která se pohybuje jako jezdec a střelec současně. (všechna pravidla)
Ambasádové šachy
Ambasádové šachy (od Kevina Hilla) jsou variací na Birdovy šachy. Hrají se na desce 10 x 8 polí a přinášejí dvě nové figurky - kardinál (který se pohybuje jako jezdec a střelec současně) a maršál (spojující tahy jezdce a věže). (všechna pravidla)
Poziční šachy
Poziční šachy se hrají stejně jako klasické šachy s jediným rozdílem - oba hráči mohou nastavit základní pozici a umístit figurky kamkoliv na jejich polovinu hrací desky. Je tu několik omezení ohledně pozic pěšců a střelců. (všechna pravidla)
Volné poziční šachy
Volné poziční šachy jsou téměř identické s pozičními šachy, ale nejsou tu žádná omezení na umístění figurek. (všechna pravidla)
Válcové šachy
Válcové šachy jsou šachovou variací hranou na "válci" - sloupce A a H jsou spojeny, což přináší mnohem více možností pohybu. (všechna pravidla)
Amazonské šachy
Amazonské šachy se hrají podle stejných pravidel jako standardní šachy. Je tu jediný rozdíl - dáma je nahrazena amazonkou, která spojuje možnosti pohybu dámy a jezdce. (všechna pravidla)
Berlínské šachy
Berlínské šachy jsou specifické tahy pěšcem. V této variantě se pěšci pohybují diagonálně a zajímají soupeřovy figurky vertikálně dopředu. (všechna pravidla)
Fischerovy šachy
Klasické šachy s náhodně generovanou počáteční pozicí. Na toto generovaní jsou aplikována určitá pravidla, aby se docílilo dobře vyvážené hry. (všechna pravidla)
Leganovy šachy
Šachová varianta s modifikovanou počáteční pozicí (v rohu) a několika změněnými pravidly (pěšci se pohybují diagonálně, rozšířená zóna proměny). (všechna pravidla)
Jezdcové šachy
Velmi zajímavá šachová variace, vynalezená Mannisem Charoshem v roce 1972. Možnosti pohybu figurky mohou být rozšířeny podporujícím jezdcem. (všechna pravidla)
Velké šachy
Velké šachy (od Christiana Freelinga) se hrají na šachovnici 10x10 polí s přidanými figurkami "maršál" (pohyby věže a jezdce) a "kardinál" (pohyby střelce a jezdce). (všechna pravidla)
Capablancovy šachy
Capablancovy šachy (od Reinharda Scharnagla) jsou variantou původní šachové hry na desce 10x8 polí, kterou vytvořil bývalý mistr světa José Raoul Capablanca. Tato hra se vyznačuje náhodně generovanou počáteční pozicí, na niž jsou aplikována určitá pravidla, aby se docílilo dobře vyvážené hry. (všechna pravidla)
Los Alamos šachy
Toto je jednoduchá variace na šachy, hraná na desce o velikosti 6x6 polí a bez střelců. Původně byla používána pro testování prvních šachových počítačů v polovině 20. století. (všechna pravidla)
Nejasné šachy
Nejasné šachy (od Fabrice Liardeta) jsou moderní originální variantou na klasické šachy. Místo obvyklého provádění tahů hráč pouze označí čtverec, na nějž chce táhnout, a soupeř vybere figurku, která skutečně provede tah. Cílem hry je zajmout soupeřova krále, není zde šach ani mat. (všechna pravidla)
Minišógi
Minišógi je moderní variantnou Šógi (Japonských šachů). Hraje se na desce 5x5 polí a zóny pro proměnu figurek obsahují jen jeden řádek, který je od hráče nejvíc vzdálený. (všechna pravidla)
Kostkové šachy
Kostkové šachy jsou šachovou variantou, která přidává náhodný faktor do herní strategie. Před každým tahem se hodí kostkou a číslo, které padne, určuje figurku, která smí v daném okamžiku provést tah. (všechna pravidla)
Recyklované šachy
Recyklované šachy jsou šachovou variantou, která spadá do cyklické kategorie. Hráč smí zajmout vlastní figurky (kromě krále) a umístit je zpět na hrací desku v následujících tazích. Soupeřovy zajmuté figurky nemohou být recyklovány. (všechna pravidla)
Ledové šachy
Ledové šachy jsou originální variantou, kterou vytvořil Köksal Karakus. V základní pozici jsou prázdná pole vyplněna ledovými kostkami a hráči je nejdříve musí zajmout, aby vytvořili prostor pro pohyby figurek. Po každém 20. tahu černého nastane doba ledová, prázdná pole jsou opět vyplněna ledem a izolované figurky zmrznou a odstraní se z hrací plochy. (všechna pravidla)
Behemotské šachy
Behemotské šachy je hra, kterou vytvořil Donald Seagraves, a patří do kategorie variant s náhodným faktorem. Nová nezničítelná figurka - Behemoth - se pohybuje o 1-4 pole v náhodně zvoleném směru po každém hráčově tahu, a zničí vše, co jí stojí v cestě. (všechna pravidla)
Kočičí šachy
Kočičí šachy (v originále Cheshire Cat Chess) jsou šachovou variantou, kterou vytvořil Vernon Rylands Parton v roce 1970. Hra se hraje se standardními šachovými pravidly, nicméně se dvěmi významnými změnami: 1) Poté, co se figurka přemístí na jiné pole, původní pole zmizí a žádná figurka na něj nesmí vstoupit (ale figurky se smí pohybovat nebo dávat šach přes zmizelé čtverce). 2) Při svém prvním tahu se může král pohybovat jako dáma (to také znamená, že v této hře neexistuje rošáda). (všechna pravidla)
Koňské šachy
Tato šachová hra, kterou vynalezl Bruce Zimov v roce 1972, přináší zajímavý strategický cíl - dát mat jezdci, nikoliv králi. To znamená, že každý hráč má jednoho jezdce (na standardní pozici krále) a dva krále (na standardních pozicích jezdců). Rošádu je možno provést jezdcem a věží, a pěšec se smí proměnit v krále. (všechna pravidla)
Závod králů
Toto je velmi populární a originální šachová varianta, kterou vynalezl Vernon R. Parton v roce 1961. Hra se hraje bez pěšců, všechny figurky jsou seřazeny na prvních dvou řadách a cílem hry není dát mat soupeřovu králi, ale být první, kdo dovede vlastního krále na poslední řadu. (všechna pravidla)
Kostkové šachy 10x10
Tato hra je variantou kostkových šachů. Používá stejná pravidla pro tahy, ale hraje se na větší desce (10x10 polí) a každý hráč začíná s třemi králi (místo jednoho). Hráč, který jako první zajme všechny krále soupeře, vyhrává hru. (všechna pravidla)
Masakrové šachy
Masakrové šachy, které vytvořil Andy Lewicki, jsou novou šachovou variantou, patřící do kategorie náhodných počátečních pozic. Každý hráč začíná s 8 dámami, 8 věžemi, 8 střelci a 8 jezdci (náhodně rozmístěnými), a hráči jsou povinni zajmout soupeřovu figurku v každém tahu. Ten, který nemůže provést tah nebo ztratí všechny figurky, prohrává hru. (všechna pravidla)
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol