Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Interview s uživatelem Fencer (30. listopadu 2003)


Odkud pochází přezdívka „Fencer“?
Vše začalo před více jak 10 lety, kdy jsem se seznámil se hrou „Dungeons and Dragons“ a chtěl jsem dát jméno mému bojovníkovi s dobrými šermířskými dovednostmi. Tak jsem popadnul slovník (protože český výraz „šermíř“ mi nezněl dobře) a – voila! – našel slovo „fencer“. Šermu se ale nevěnuji a meč jsem ještě nikdy neměl v ruce :-)

Máš kromě počítačů a hudby ještě nějaké koníčky?
No, zrovna na koníčky nemám moc času, protože mi celý den úspěšně zabere moje tříletá dcerka. Ale jinak, kromě počítačů a hudby, jsem velmi často hrával baseball, rád čtu knihy v angličtině, chodím do divadla a do kina, baví mě deskové hry [zajímavé, co? :-)] atd.

Kolik měříš a vážíš?
181 cm a 66 kg. A hodně lidí tvrdí, že vypadám mladší.

Piješ alkohol? Zajdeš si občas do hospody? Pokud ne, jak relaxuješ?
Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem ještě nebyl v hospodě, ale jsem tam velmi zřídka. Nemám na to čas. Radši si doma s kamarády otevřeme láhev dobré staré whisky – příležitostně a jen když se mi nechce pracovat :-)

*anonym*
Je ještě nějaká věc, kterou jsi chtěl dělat v minulosti nebo kterou bys se chtěl zabývat v budoucnu?
Chci se vrátit k mým hudebním aktivitám, pořídit si nějaké nové hudební nástroje (protože kromě akustické kytary jsem je všechny prodal) a natočit si nějaká CD. Také bych chtěl dokončit mé dříve rozdělané projekty (např. hry pro mobily). Ale nemyslím si, že bych se k tomu v „brzké době“ (rok nebo dva) dostal.

*anonym*
Považuješ se za typ, co si nejradši dá řízek a brambory?
Nemyslím si. Mé nejoblíbenější jídlo je dobře připravená ryba (nejlépe losos nebo platýz) s garnáty nebo kraby. Naopak českou kuchyni nesnáším, je moc těžká a tučná.

Co si dáš nejradši na snídani?
Většinou nic. Obvykle si dám jen hrnek čaje, protože po ránu nemívám hlad. Radši jím pomaleji v průběhu celého dne a první jídlo si dám těsně před obědem :-)

Jaké je tvé nejoblíbenější jídlo?
Ryby, ryby, ryby! Losos, úhoř, sumec, kapr, štika, candát, treska, platýz, prostě většina ryb. Neodmítnu ani vynikající domácí koláče a buchty od mé ženy. A taky sem tam zajdu do McDonalda nebo KFC.

Už jsi někdy byl ve Spojených Státech?
Nikdy. Byl jsem v Anglii, Skotsku, Německu, Rakousku, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, Rusku, Gruzii, na Ukrajině, na Krétě, v Turecku a Francii, ale v USA jsem ještě nebyl. Ostuda, co? Měl bych s tím něco dělat.

Jaká je tvá ideální dovolená?
No, jsem spíš letní typ, takže by to asi bylo někde na prosluněné pláži v nějaké exotické zemi, kde jsem předtím ještě nebyl. Něco podobného jako moje prázdniny v Turecku (před pěti lety), ty byly fantastické. Ale ze všeho nejdřív chci jet znovu do Anglie. Alespoň pochopím jejich jazyk a manželka by si mohla zlepšit svou angličtinu :-)

Umíš ještě nějaký jazyk kromě češtiny a angličtiny? Už se ti někdy stalo, že by se ti spojily?
Na základní škole jsme se učili rusky, ale nemohu říct, že bych uměl rusky, je už to dlouhá doba, co jsem ruštinu použil naposledy. Vždy jsem se chtěl naučit francouzštinu, ale i to ztroskotalo na nedostatku času. A myslím si, že není lehké si je neplést, zvláště v kombinaci slovanských (čeština) a neslovanských (angličtina). Ale není to nemožné :-)

*anonym*
Jaký byl tvůj nejtrapnější zážitek?
Když mě požádali, abych zpíval pro skupinu zhruba třiceti lidí, z nichž polovinu jsem vůbec neznal. Navíc chtěli, abych zpíval své vlastní písničky a doprovázel to na klavír (a kytaru). Naštěstí to bylo v kapli bývalého kláštera, takže ten můj chvějící se hlas kompletně zanikal v dozvuku místnosti.

*anonym*
Jakou muziku hraješ a co tě na tvé hudbě nejvíc uchvacuje?
Hraji něco na rozhraní mezi elektronickou a klasickou hudbou. Pokud zremixujete Depeche Mode, Pet Shop Boys, Enigmu a Vangelis, dostanete můj současný hudební směr. Vždy jsem chtěl dělat muziku, kterou netvoří jen melodie, basové pozadí a bicí, rád si hraji se spoustou zvukových vrstev, které se navzájem prolínají a modulují celkový hudební projev v nekonečném počtu emocionálních zážitků.

Na jaké hudební nástroje hraješ? Jsi členem kapely?
Umím hrát na klavír, kytaru a různé druhy syntezátorů. V kapele jsem hrál, ale teď je mi bližší dělat si všechno sám, protože jsem vždycky chtěl jít vlastní cestou a ne o všem diskutovat s dalšími členy kapely. Trochu nepřizpůsobivé, řekl bych :-)

*anonym*
Jaké jsou tvé oblíbené písničky?
Rekviem od Wolfganga Amadea Mozarta, Svatební pochod Felixe Mendelssohna- Bartholdyho, klavírní koncerty od Petra Iljiče Čajkovského, plno balad, které má na svědomí Martin Lee Gore (Depeche Mode), Opera Sauvage od Vangelis a celá řada filmových nebo herních soundtracků (Blade Runner, Statečné srdce, Star Trek, Tenkrát na západě, Chicken Run, Gabriel Knight atd.)

Jaký je tvůj oblíbený sport, který nesnášíš a ve kterém vynikáš?
Hrál jsem dobře stolní tenis a miluji baseball (nebo softball). Nemyslím si, že bych nějaký sport přímo nesnášel.

Máš sourozence? Bratra nebo sestru, mladší/ho nebo starší/ho?
Mám o dva roky mladšího bratra. Vyučuje matematiku a počítačovou grafiku na jedné české univerzitě, deskové hry ho nezajímají a na Brainkingu v životě nebyl ;-)

Plánujete další děti?
V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ! Na dvě děti nemám nervy a žena tento názor sdílí se mnou. Více než dva roky jsem se pořádně nevyspal a chtěli bychom také mít někdy čas jen sami na sebe.

Jak dlouho jsi ženatý?
Od 4. září 1999.

Kde jsi poznal milovanou Lenku?
Ačkoliv oba pocházíme ze stejného města (Olomouc), potkali jsme se na jednom chatu ;-) Už jsem bydlel a pracoval v Praze a dobře se nám spolu povídalo, takže jsme se rozhodli sejít se ve skutečnosti. A když přeskočím některé více či méně důležité události, milujeme společné bydlení :-)

Stěžuje si tvá žena na to, kolik času ti Brainking zabere?
Většinou ne, protože ví, že za mě tu práci nikdo neudělá a práce prostě musí být hotová. Zároveň se ale snažím snížit čas věnovaný Brainkingu co nejvíc to jde, hry a rozvoj totiž nejsou všechno :-)

Jak vznikla myšlenka Brainkingu?
Vždy jsem byl velký fanda deskových her, obzvlášť šachů a jejich variant, a před několika lety mi kamarád doporučil jeden herní server, na kterém si to se mnou chtěl rozdat v šachách. Poslechl jsem ho a nebylo to špatné, myšlenka takového herního serveru se mi líbila, bylo to pro mě absolutně něco nového. Poté jsem navštívil několik podobných stránek, ale na každé mi něco chybělo, nenašel jsem „perfektní server„ , který by obsahoval vše, co chci. Tak jsem si řekl: „Proč si nevytvořit svůj vlastní, když mám v tomto oboru spoustu zkušeností?“ :-)

Co jste s Liquidem dělali, když ještě Brainking nebyl na světě?
Dělali jsme to samé, co teď. Já pracuji jako vývojář / architekt Javy, Liquid je systémový administrátor. Nejsme ve stejné firmě, ale průběžně spolu komunikujeme, většinou využitím všech výhod, které moderní internet a telekomunikace nabízejí.

*anonym*
Jak bys popsal původní vizi o Brainkingu?
Chtěl jsem vytvořit herní server, který by byl v internetové džungli snadno dosažitelný díky jeho originálním vlastnostem. Ačkoliv jich už spoustu máme (jak mi potvrdilo plno uživatelů), je to pouze začátek, můj seznam, co ještě udělat, obsahuje více než 200 položek :-) Všechno je závislé na dvou faktorech – času a penězích.

*anonym*
Jak bys si představoval Brainking za 10 let?
Vidím Brainking jako velkou mezinárodní firmu se sídlem ve futuristické budově o tvaru obrovského mozku, vyrobené z neprůstřelného skla :-) Ale pokud budu mluvit vážně, chtěl bych mít server se stejnou prestiží pro milovníky deskových her, jakou má třeba Ferrari pro fandy F1.

Pokud se Brainking zhroutí, budete se s Liquidem věnovat něčemu jinému nebo byste dělali to samé, co teď?
Tak ze všeho nejdřív, Brainking se zhroutit nemůže. Po celou dobu, co dostávám pravidelný příjem (a mé zkušenosti s Javou budou pro velké firmy vždy dobrým důvodem mě zaměstnat), není potřeba něco rušit. Pokud budeme dělat něco jiného nebo ne, záleží jen na příjmu z Brainkingu. Nemůžu zacházet do detailů, protože se ta situace velmi často mění , ale všechny události, které se okolo ní odehrají, oznámím.

*anonym*
Co je pro tebe na Brainkingu nejlepší a které věcí si přeješ, aby skončily trochu jinak?
Nejlepší věc je samozřejmě to, kolik uživatelů považuje Brainking za nejlepší herní server na světě :-) Opravdu užitečná je podle mě možnost mít všechny významné informace zobrazené na jediné stránce (což je také předmětem zlepšování). A co bych rád udělal jinak je např. systém diskusních klubů . Už plánuji lepší uživatelskou přístupnost a rád bych přidal spoustu nových funkcí pro moderátory, které by jim pomohly "uklízet" obsah diskusních klubů.

Když se na to podíváš zpětně, šel bys do toho znova? Do vytvoření herního serveru.
Jistě! Pro programátora je to ta nejlepší výzva, protože herní servery ( kde informace na většině stránek vyžadují neustálou aktualizaci ), patří k těm nejsložitějším věcem, které lze naprogramovat. A kde jinde bych si mohl zahrát své oblíbené hry? :-)

Když jsi vytvářel Brainking, napadlo tě, že by se mohl být tak rozsáhlý a oblíbený?
Jak bude oblíbený, jsem si nedovedl představit. Samozřejmě, špehoval jsem na ostatních serverech, abych zjistil, co se uživatelům nelíbí a čeho bych se měl vyvarovat, ale opravdový úspěch / pád je znatelný až několik měsíců po prvním spuštění. Tím spíš, že je to můj první velký projekt, do kterého jsem se pustil.

Jaké hry máš na Brainkingu nejradši? A jaká hra je jinak tvá oblíbená?
Cyklické šachy, Tankový boj a Parašutistická dáma. A jinak je má oblíbená hra bridž. Což také znamená, že hodlám do budoucna přidat i karetní hry :-)

*anonym*
Kdo je na tvém Seznamu přátel a Seznamu nepřátel?
Můj Seznam přátel obsahuje asi 30 uživatelů, spousta z nich jsou mí pravidelní soupeři, ale také lidé nějak s Brainkingem spojení. Chystám se přidat volitelnou vlastnost, kdy se na profilech uživatelů, pokud to dotyčný bude chtít zveřejnit, zobrazí Seznam přátel. Můj Seznam nepřátel je prázdný.

*anonym*
Kterých 10 uživatelů bys vybral a poslal jim Vánoční přání?
Mám příliš mnoho přátel, abych mezi nimi mohl vybrat jen 10 a nikoho neurazil.

Kolik položek přesně máš na svém seznamu „Udělat„ ? :-)
Přesně 231 (k 30.září 2003) :-)

Jaká je tvá nejoblíbenější hra na PC a nejoblíbenější herní žánr?
Gabriel Knight 3: Blood of the sacred, blood of the damned. Pokud mám čas (což je zřídka), rád si zahraju nějakou adventuru nebo real-time strategii. Taky jsem se podílel na některých hrách (hudebně nebo jako designer levelů), ale bohužel nebyla žádná z nich nikdy dokončena.

Všiml jsem si, že ti jdou dobře i další programátorské aktivity ( jako třeba NetBeans ) a jen by mě zajímalo, jestli jsi se to naučil někde na škole nebo jsi, jako já, samouk a zkušenosti jsi pomalu sbíral sám? Pokud jsi programování studoval, na jaké škole? Jaký byl tvůj hlavní předmět?
Zkušenosti v programování jsem, jako ty, získával postupně sám. Myslím si, že z vás univerzita naráz programátora neudělá, pouze vás sice naučí některé základní programátorské fígle, ale pokud jste pak vrženi do skutečné práce, zjistíte, že neumíte nic. Mimochodem, studoval jsem matematiku.

V jakém programovacím jazyce nejradši pracuješ a proč?
Samozřejmě v Javě. Celý Brainking je napsán v Javě a obsahuje některé dodatečné nástroje :-) Proč? Je to nejflexibilnější a nejvýkonnější jazyk, co znám a mé zkušenosti s programováním mám právě s Javou. Také jsem 3 roky pracoval ve firmě Sun Microsystems, což jsou tvůrci Javy.

*anonym*
Co můžeme my, uživatelé (i neplatící pěšci), udělat, abychom ti nějak pomohli a udělali pro Brainking něco prospěšného?
Nejlepší pomoc, která mě momentálně napadá, je trpělivost. Vím, že časté výpadky Brainkingu jdou na nervy, ale těžko můžu dokončit novou verzi Brainkingu dřív, protože to ještě není mé plnohodnotné zaměstnání. A také je samozřejmě velmi užitečné posílat různé návrhy a žádosti do diskusního klubu Nové vlastnosti. Čtu tyto příspěvky den co den a z ničeho jiného si neudělám lepší obrázek, než právě z této zpětné vazby přímo od uživatelů. Vše si píši a ve vhodné době to i použiji.

Jakou otázku bys chtěl a jaká by na ni byla tvá odpověď?
No, zrovna mě nenapadá nic konkrétního. Jsem rád, že jsem odpovídal na více otázek, než jsem čekal. To je důkazem, že Brainking a jeho budoucnost lidi opravdu zajímá.

Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol