Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Hrát tuto hru

Statistika vyhraných her
bílý3686 (49.12 %)
černý3617 (48.20 %)
Remíza201 (2.67 %)

Kobylkový backgammon

Kobylkový backgammon (Grasshopper) je variace na backgammon, kterou vynalezl Matt Crispin, a od klasického backgammonu se odlišuje především tím, že se hraje bez kostek nebo jakéhokoliv jiného náhodného faktoru. Herní strategie tedy závisí zcela na hráčových schopnostech.

Základní pozice a cíl hry

Každý hráč začíná s 14 figurkami ve stíhací pozici:Cílem hry je odstranit "zeď" dvakrát po sobě. Toto pravidlo bude objasněno v následujících sekcích.


Pohyb figurek

Na začátku hry umístí bílý hráč figurku do počátečního kvadrantu, označeného čísly 1-6. Černý hráč odpoví umístěním vlastní figurky na prázdnou pozici ve stejném kvadranru.
Poté, co je první tah proveden, mají hráči možnost buď umístit další figurku na neobsazenou pozici počátečního kvadrantu nebo přesunout figurku, která se již nachází na hrací desce.
Pohyb spočívá v přemístění jedné figurky z libovolného kvadrantu (kromě posledního - 19-24) do následujícího. Například můžete vzít figurku z pozice 3 a položit ji na jakékoliv volné pole v kvadrantu 7-12.
Zeď se skládá ze dvou figurek téže barvy, ležících na stejné pozici. Smíte vytvořit zeď pouze tehdy, pokud máte dvě figurky vzdálené od sebe přesně šest polí, a sice tak, že přemístíte zadní figurku na přední (ve směru pohybu). Následující obrázek ukazuje, jak lze vytvořit bílou zeď (před a po tahu):

 

Je-li zeď vytvořena, žádná samostatná figurka libovolné barvy ji nesmí přeskočit. Nicméně toto pravidlo neplatí pro horní figurku jiné zdi - ta má možnost přeskočit jakýkoliv počet zdí, pokud se za nimi (ve správném kvadrantu) nachází volné pozice nebo figurka hráčovy barvy, vzdálená přesně šest polí pro vytvoření nové zdi. Následující obrázek ukazuje situaci, v níž figurku na pozici 2 nelze přemístit, protože bod 7 je obsazen a bílá zeď na pozici 8 blokuje všechny ostatní pole v tomto kvadrantu, nicméně bílá figurka na pozici 8 smí přeskočit na libovolné pole kvadrantu 13-18, protože tvoří horní figurku bílé zdi, takže může přeskočit ostatní zdi, stojící v cestě:V případě, že hráč nemůže provést tah, protože zdi blokují jeho pohyb a nezbývá žádné volné místo v počátečním kvadrantu pro umístění figurky, musí přenechat tah soupeři (pass), podobně jako v klasickém backgammonu.


Jak ukončit hru

Dosáhne-li figurka posledního kvadrantu 19-24, nemá možnost dalšího pohybu, dokud druhá figurka stejné barvy není přemístěna na její pozici, čímž vytvoří zeď. Takto vytvořená zeď může být v jednom z následujících tahů odstraněna jako celek. Na dalším obrázku je znázorněno odstranění bílé zdi (před a po tahu):

 

Odstraněním zdi hráč získá bod. A pokud hráč, který získal bod jako poslední, boduje ještě jednou, tento hráč vyhrává hru. BrainKing zvýrazní skóre hráče, který jako poslední obdržel bod, takže se dá snadno rozpoznat, který hráč potřebuje následující bod k celkovému vítězství.
Hrát tuto hru

Prohlédněte si také: Backgammon, Nackgammon, Anti Backgammon, Stíhací Backgammon, Přeplněný backgammon, Hyper backgammon, Klonovací backgammon, Kobylkový backgammon, Plakoto, Fevga
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol