Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Hrát tuto hru

Statistika vyhraných her
bílý2791 (33.67 %)
černý5166 (62.32 %)
Remíza332 (4.00 %)

Cheversi

Cheversi, jak napovídá název, je zajímavá kombinace Šachů a Reversi, vytvořená Andym Lewickim. Pravidla jsou jednoduchá na pochopení a hry mají vždy přesně 8 tahů, takže mohou být rychle dohrány.

Počáteční pozice a cíl hry

Cheversi se hraje na standardní šachovnici o 64 polích. Každý hráč má 8 figurek - 1 krále, 1 dámu, 2 věže, 2 střelce a 2 jezdce - a hra začíná s prázdnou deskou:Cílem hry je mít více bodů než soupeř v okamžiku, kdy jsou všechny figurky na hrací desce. Pravidla získávání bodů budou popsána v následující sekci


Jak umisťovat figurky a získávat body

Bílý začíná hru a každý hráč umisťuje jednu figurku za tah na volné pole na šachovnici. Figurky se nepohybují, ale každá ohrožuje jiná pole podle standardních šachových pravidel - král ohrožuje všechna sousední pole v jakémkoli směru, věž všechna pole vodorovně či svisle atd. Neexistuje šach, takže je možné umístit krále na pole ohrožené soupeřovou figurkou, dokonce i vedle soupeřova krále.
Aby se vyvážila výhoda černého hráče, aplikují se dodatečná pravidla:
  • Bílý umístí krále na libovolné místo na hrací desce.
  • Černý odpoví umístěním kterékoliv figurky kromě krále. Tato figurka se musí dotýkat bílé figurky vodorovně, svisle nebo diagonálně. Ve stejném duchu hra pokračuje, takže každá další umístěná figurka se musí dotýkat soupeřovy figurky. Černý král bude použit v posledním tahu.
  • Střelce téhož hráče je nutno položit na pole odlišných barev, stejně jako v šachách.
  • Hráči smějí "vyvolat" soupeřovu dámu následujícím způsobem: Pokud hráč položí dámu na hrací desku, soupeř musí odpovědět tahem vlastní dámy ihned v příštím tahu.
  • Černý král ukončí hru a je nutno umístit jej na pole, které sousedí s poslední bílou figurkou, tedy tou, která byla položena v předchozím tahu. Z toho plyne, že bílý nesmí umístit poslední figurku tak, aby černému znemožnil tah králem podle tohoto pravidla.
Následující obrázek ukazuje hru po několika tazích. Pole ohrožovaná bílým jsou zvýrazněna.Hráč obdrží 1 bod za každé prázdné pole, které je ohroženo jeho/jejími figurkami. Pokud je pole ohrožené více figurkami, hráč obdrží bod za každou figurku zvlášť.


Konec hry

Hra je ukončena v okamžiku, kdy je všech 16 figurek (8 bílých a 8 černých) umístěno na šachovnici. Hráč s vyšším počtem bodů vyhrává hru. Pokud mají oba hráči stejně bodů, hra končí remízou.
Hrát tuto hru

Prohlédněte si také: Tablut, Tankový boj, Halma 8x8, Halma 10x10, Amazonky, Jarmo, Žabka, Džungle, Žravá žabka, Kulová žabka, Člověče, nezlob se, Průlom, Asimilace, Ataxx, Cheversi, Kostkový poker, Trojitý kostkový poker, Hledání žab, Logik, Mancala, Žabí stehýnka, Kostkový poker 6D, Trojitý kostkový poker 6D, Velká džungle, Souboj jezdců, Camelot, Cam
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol