Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Hrát tuto hru

Statistika vyhraných her
bílý3995 (49.65 %)
černý3894 (48.40 %)
Remíza156 (1.93 %)

Velké šachy

Velké šachy vytvořil holandský herní designér Christian Freeling a detaily jsou prezentovány na jeho stránkách společně s dalšími zajímavými hrami. Tato varianta se hraje na šachovnici 10x10 polí a přináší několik unikátních vylepšení, které vyžadují mnohem komplexnější strategie.
Následující obrázek ukazuje základní pozici:Jak můžete vidět, jsou zde dvě nové figurky, které se nepoužívají v běžných šachách:
  • Maršál (na polích F2 a F9) - pohybuje se jako věž a jezdec.
  • Kardinál (na polích G2 a G9) - pohybuje se jako střelec a jezdec.

Hra používá pravidla pro standardní šachy s následujícími výjimkami:
  • Pěšci, kteří stojí na své základní řadě (3 pro bílého a 8 pro černého) mohou provést počáteční přesun o dvě pole vpřed a lze na ně aplikovat pravidlo braní mimochodem.
  • Rošády nejsou povoleny.
  • Pěšce je možno proměnit, pokud dosáhne osmé nebo deváté řady (třetí nebo druhé pro černého). Na uvedených řadách je proměna nepovinná.
  • Pěšce je nutno proměnit, dosáhne-li poslední řady (jako v klasických šachách).
  • Pěšec se smí proměnit pouze ve figurku, která byla v předchozích tazích zajata soupeřem. Po té, co k proměně dojde, je odpovídající figurka odstraněna ze seznamu sebraných figurek na straně soupeře.
  • Pokud nelze splnit předchozí bod, pěšec stojící na deváté řadě (druhé pro černého) nesmí provést tah na poslední řadu. Nicméně, i takový pěšec může dávat šach.

Hrát tuto hru

Prohlédněte si také: Šachy, Čínské šachy, Japonské šachy, Rohové šachy, Opevněné šachy, Přepadové šachy, Cyklické šachy, Žravé šachy, Vymřelé šachy, Maharádžovy šachy, Tříšachové šachy, Temné šachy, Atomové šachy, Janusové šachy, Ambasádové šachy, Poziční šachy, Volné poziční šachy, Válcové šachy, Amazonské šachy, Berlínské šachy, Fischerovy šachy, Leganovy šachy, Jezdcové šachy, Velké šachy, Capablancovy šachy, Los Alamos šachy, Nejasné šachy, Minišógi, Kostkové šachy, Recyklované šachy, Ledové šachy, Behemotské šachy, Kočičí šachy, Koňské šachy, Závod králů, Kostkové šachy 10x10, Masakrové šachy
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol