Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Hrát tuto hru

Statistika vyhraných her
bílý6943 (57.78 %)
černý4832 (40.21 %)
Remíza241 (2.00 %)

Hasami šógi

Hasami šógi je jednou z nejpopulárnějších variant Šógi v Japonsku. Slovo "hasami" znamená "sendvičování", což stručně popisuje způsob zajímání figurek v této hře.

Základní pozice a cíl hry

Hra se hraje na desce 9x9 polí. Každý hráč začíná hru s 18 figurkami, které se umístí na jeho první dvě řady. Počáteční pozice je zobrazena na následujícím obrázku:Cílem hry je vytvořit souvislou řadu 5 kamenů hráčovy barvy. Tato řada může být orientována svisle nebo diagonálně - nikoliv vodorovně. Je tu několik omezení, které budou objasněny níže.
Druhým způsobem, jak zvítězit, je zajmout všechny soupeřovy figurky. Ve skutečnosti hra končí i v případě, kdy soupeři 1 figurka zbývá, protože by neměl postačující materiál pro pokračování ve hře.

Pohyb figurek

V každém tahu vybere hráč jeden kámen vlastní barvy a přemístí jej vodorovně nebo svisle a libovolný počet polí (stejně jako šachová věž), přičemž žádná jiná figurka (libovolné barvy) nesmí stát v cestě. Následující obrázek ukazuje všechny možné pohyby označeného bílého kamenu:Nicméně, kámen smí přeskočit jiný kámen (libovolné barvy), pokud tento kámen stojí na sousedním poli a následující pole ve stejném směru není obsazeno. Následující obrázek ukazuje všechny možné pohyby označeného bílého kamenu včetně jednoho skoku:
Jak zajmout soupeřovy figurky

Hráč zajme jednu nebo více soupeřových figurek, pokud provede "sendvičující" tah. To znamená, že souvislá linka nepřátelských kamenů musí být tímto tahem obklíčena dvěma kameny buï vodorovně nebo svisle. Další obrázek znázorňuje, jakým způsobem bílý zajme dva černé kameny:
Jak ukončit hru

Hra je u konce, splní-li se jedna z následujících podmínek:
  • Jeden z hráčů vytvoří souvislou řadu 5 kamenů své barvy svisle nebo diagonálně. Přitom žádný kámen z této řady nesmí ležet v hráčových startovacích řadách (viz základní pozice). Tento obrázek ukazuje vyhrávající bílou řadu vlevo a nevyhrávající bílou řadu vpravo:    Tento hráč vyhrává hru.
  • Jednomu z hráčů zbývá 1 nebo žádné figurky na desce. Tento hráč prohrává hru.

Hrát tuto hru

Prohlédněte si také: Piškvorky, Line4, Anti Line4, Linetris, Pavoučí Line4, Pente, Keryo Pente, Malé pente, Malé keryo pente, Snadné pente, Snadné keryo pente, Pavoučí linetris, Pro piškvorky, Swap piškvorky, PahTum, Hasami šógi, Connect6, Řadovka, Míchaná vajíčka, Parašutistická řadovka, Kočičí řadovka
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol