Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Hrát tuto hru

Statistika vyhraných her
bílý5191 (48.51 %)
černý5001 (46.73 %)
Remíza508 (4.74 %)

Džungle

Džungle je stará indická hra, známá též pod jménem Džunglové šachy (nicméně vzhledem ke spoustě rozdílů není zahrnuta v šachové kategorii). Hraje se na desce 7 x 9 polí, obsahující vodní plochy (modré), doupata (černé) a pasti (fialové).

Základní pozice a cíl hry

Každý hráč začíná hru s 8 figurkami, reprezentující osm druhů zvířat - slon, lev, tygr, leopard, pes, vlk, kocour a myš (setříděno podle síly). Figurky jsou umístěny na svých počátečních pozicích:Cílem hry je dobýt soupeřovo doupě nebo sníst všechna nepřátelská zvířata.

Pohyb a zajímání figurek

Základní možnosti pohybu jsou pro všechna zvířata stejné - o jedno pole horizontálně nebo vertikálně, je-li cílové pole prázdné nebo obsazené soupeřovým zvířetem (a pokud povoleno takový tah provést, viz následující odstavec). Obecně platí, že každé zvíře smí sníst libovolné nepřátelské stejné nebo nižší síly (pro slona a myš platí speciální pravidla, viz níže).

Slon: Slon je nejsilnější zvíře a může zneškodnit všechna ostatní zvířata kromě myši.

Lev: Lev může provádět (jako přídavek k normálním tahům) skoky přes vodu. To znamená, že pokud stojí těsně vedle modrého čtverce (např. B3) a odpovídající cílový čtverec za vodou (B7 v tomto případě) je prázdný nebo obsazený zvířetem, které může sníst, lev má možnost provést skok. S jedinou výjimkou - není dovoleno skákat přes pole obsazené myší (hráčovou nebo soupeřovou).

Tygr: Tygr má stejné skákací schopnosti jako lev. Několik typických situací je znázorněno na následujícím obrázku:V této pozici může bílý lev provést skok B3-B7, bílý tygr nesmí skočit z A5 na D5, protože cílový čtverec je obsazen silnějším nepřítelem, černý lev nemůže skočit na E3 (na E4 se nachází myš, blokující skok) a černý tygr má možnost skočit na pole D6, kde sežere soupeřova vlka.

Leopard: Leopard nemá žádné speciální pohyby nebo vlastnosti.

Pes: Pes nemá žádné speciální pohyby nebo vlastnosti.

Vlk: Vlk nemá žádné speciální pohyby nebo vlastnosti.

Kocour: Kocour nemá žádné speciální pohyby nebo vlastnosti.

Myš: Myš je nejzajímavější figurkou v této hře. Ačkoliv zaujímá pozici nejmenšího a nejslabšího, dokáže zabít slona (podle pověry, že myš může vlézt slonovi do ucha a sežrat jeho mozek). Myš, jako jediné zvíře, má rovněž možnost vlézt do vody (modré čtverce) a blokovat skoky lva nebo tygra. Nicméně, myš ve vodě nesmí zabít nepřátelského slona skokem z vody ven, nejprve musí provést jiný tah, kterým se z vody dostane. Myš vylézající z vody může sníst pouze jinou myš.


Ukončení hry

Hra je ukončena v případě splnění jedné z následujících podmínek:
  • Některé hráčovo zvíře vstoupí do soupeřova doupěte. Tento hráč vyhrává hru.
  • Hráč nemůže provést tah. Tento hráč prohrává hru.

Další důležitá pravidla
  • Žádné zvíře nesmí vstoupit do vlastního doupěte.
  • Kterékoliv hráčovo zvíře stojící v soupeřově pasti (fialové čtverce) může být snězeno libovolným nepřátelským zvířetem, dokonce i myší.

Hrát tuto hru

Prohlédněte si také: Tablut, Tankový boj, Halma 8x8, Halma 10x10, Amazonky, Jarmo, Žabka, Džungle, Žravá žabka, Kulová žabka, Člověče, nezlob se, Průlom, Asimilace, Ataxx, Cheversi, Kostkový poker, Trojitý kostkový poker, Hledání žab, Logik, Mancala, Žabí stehýnka, Kostkový poker 6D, Trojitý kostkový poker 6D, Velká džungle, Souboj jezdců, Camelot, Cam
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol