Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Hrát tuto hru

Statistika vyhraných her
bílý3730 (48.75 %)
černý3777 (49.36 %)
Remíza144 (1.88 %)

Špionáž

Tato hra je podobná populárním deskovým hrám "Stratego" nebo "Maršál a Špión". Nicméně, jsou tu jisté rozdíly a doporučuje se přečíst si tato pravidla i v případě, že výše uvedené hry dobře znáte.

Základní pozice a cíl hry

Každý hráč řídí armádu několika druhů vojáků, kteří se snaží zajmout nepřátelskou základnu nebo všechny soupeřovy pohyblivé jednotky. Před začátkem hry musí hráči nadefinovat počáteční pozice svých figurek, přičemž tento proces je podobný definování pozic v Lodích nebo Pozičních šachách:Hráč vidí pouze pozice soupeřových figurek, jejich hodnosti jsou pro něj skryty (dokud nejsou odhaleny Špiónem, viz následující odstavce) a zobrazeny jako otazníky:Pohyb figurek

Všechny pohyblivé jednotky se pohybují o jedno políčko vodorovně nebo svisle. Figurka se nesmí v následujícím kole vrátit na svoji předchozí pozici, nejprve je třeba provést jiný tah. Ve standardní Špionáži provádí hráč tah dvěmi různými figurkami za jedno kolo (např. přemístí Generála a Špióna, poté odešle tah). Přesune-li se jednotka na pole obsazené soupeřovou figurkou, dojde k souboji, jehož výsledek závisí na speciálních pravidlech. Budou objasněna v následujících sekcích, popisujících jednotlivé figurky a jejich vlastnosti. Nicméně je zde několik obecných pravidel pro pohyb a zajímání nepřítele:
  • Žádná figurka se nesmí přesunout na pole obsazené Sopkou.
  • Kterákoliv figurka může zajmout nepřátelskou základnu.
  • Zaútočí-li silnější jednotka na slabší nebo rovnocennou, útočník zvítězí a soupeřova figurka je odstraněna z hrací plochy.
  • Pokud slabší figurka vstoupí na pole obsazené silnější jednotkou, útočník prohrává souboj a je odstraněn z hrací plochy.

Figurky a jejich vztahy

Každý hráč začíná hru s 5 Desátníky, 4 Poručíky, 3 Kapitány, 2 Plukovníky, 2 Generály, 5 Špióny, 4 Ženisty, 4 Minami a 1 Základnou.

Vojáci s hodností: Vojáci jsou zobrazeni se svými hodnostmi (1-5), aby bylo zřejmé, kdo je silnější a kdo slabší. Všichni vojáci mohou zajmout jiného vojáka se stejnou nebo nižší hodností, Špióna nebo Ženistu. Je tu jediná výjimka - pokud na Generála zaútočí Ženista, Ženista zvítězí (nicméně, když Generál přepadne Ženistu, je vítězem Generál). Všichni vojáci zhynou, pokud vstoupí na Minu.

Špióni: Špión dokáže odhalit identitu soupeřových figurek, které se momentálně nacházejí těsně vedle něj (vodorovně, svisle nebo šikmo). Figurka, která je tímto způsobem "odmaskována", zůstává viditelná pro soupeře do konce hry. Taková situace nastane v případě, kdy se Špión přemístí do bezprostřední blízkosti soupeřovy figurky nebo se figurka přemístí do bezprostřední blízkosti nepřátelského Špióna. Špión smí zajmout pouze jiné Špióny nebo Ženisty a při vstupu na Minu umírá.

Ženisté: Ženista je jedinou figurkou, která dokáže zničit soupeřovy Miny. Pokud se Ženista přesune na pole obsazené nepřátelskou Minou, je Mina odstraněna z hrací desky. Ženista je rovněž jedinou jednotkou (kromě Generála), která může zajmout Generála. Nicméně, pokud Generál zaútočí na Ženistu, Generál zvítězí. Kromě toho smí Ženista zajmout ostatní Ženisty nebo Špióny.

Miny: Miny jsou nepohyblivé figurky a zůstávají na svých pozicích do konce hry, pokud nejsou zneškodněny Ženistou. Vkročí-li jakákoliv jiná jednotka na Minu, vyletí do vzduchu a Mina zůstává na hrací desce.

Základna: Základna se rovněž nepohybuje a může být zajmuta libovolnou nepřátelskou figurkou. Pokud se tak stane, hráč, který ztratil Základnu, prohrává hru.


Sopky: Sopky nepatří žádnému hráči, pouze stojí na hrací ploše (náhodně rozmístěny na začátku hry) a žádná figurka nesmí vstoupit na jejich pozice.

Ukončení hry

Hra je ukončena, je-li splněna jedna z následujících podmínek:
  • Hráč zajme soupeřovu Základnu. Tento hráč vyhrává hru.
  • Hráč nemůže provést tah. Tento hráč prohrává hru.

Hrát tuto hru

Prohlédněte si také: Špionáž, Malá špionáž, Rychlá špionáž, Volná rychlá špionáž, Malá rychlá špionáž
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol