Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Hrát tuto hru

Statistika vyhraných her
bílý36302 (54.22 %)
černý30582 (45.68 %)
Remíza62 (0.09 %)

Pente

Základní pozice a cíl hry

Pente se hraje na desce o velikosti 19x19 a figurky se umisťují na průsečíky jednotlivých linek, ne na čtverce. Hra začíná na prázdné hrací desce:Cílem hry je umístit 5 nebo více figurek do souvislé řady vodorovně, svisle nebo diagonálně, nebo zajmout alespoň 10 soupeřových figurek.

Umisťování figurek

Každý hráč smí umístit právě jednu figurku za tah na některý prázdný průsečík. Nicméně, aby se vyvážily šance bílého a černého na výhru, jsou tu určitá omezení:
  • Bílý musí umístit první figurku na průsečík v samotném středu hrací desky - K10:  • Druhý tah bílého musí být proveden nejméně tři průsečíky od centra v libovolném směru. To znamená, že bílý může umístit figurku v tomto tahu na libovolný prázdný průsečík neležící v červeném čtverci:  • Pro tahy černého se neaplikují žádná omezení. Černý může umisťovat své figurky na libovolné prázdné průsečíky.


Jak zajmout soupeřovy figurky
Hráč zajme soupeřovy figurky, pokud obklíčí souvislou řadu právě dvou soupeřových figurek vodorovně, svisle nebo diagonálně. Zajmuté figurky jsou ihned odstraněny z hrací desky. Následující obrázek ukazuje situaci před a po zajmutí dvou černých figurek bílým hráčem:

  

  • Je možné provést vícenásobné zajmutí obklíčením několika párů soupeřových figurek najednou.
  • Pokud hráč umístí svoji figurku do pozice, v níž se dostane dvojice jeho figurek do soupeřova obklíčení, tyto figurky nejsou zajaty. Zajmutí je povoleno pouze jako výsledek tahu zajímajícího hráče.


Ukončení hry

Hra končí, pokud je splněna jedna z následujících podmínek:
  • Jeden hráč vytvoří souvislou řadu 5 nebo více figurek své barvy vodorovně, svisle nebo diagonálně. Tento hráč vyhrává hru.
  • Jeden hráč zajme 10 nebo více soupeřových figurek. Tento hráč vyhrává hru.
  • Všechny průsečíky jsou obsazeny figurkami. Hra končí remízou. Nicméně, vzhledem k možnosti zajímat figurky se taková situace stává velmi vzácně.

Hrát tuto hru

Prohlédněte si také: Piškvorky, Line4, Anti Line4, Linetris, Pavoučí Line4, Pente, Keryo Pente, Malé pente, Malé keryo pente, Snadné pente, Snadné keryo pente, Pavoučí linetris, Pro piškvorky, Swap piškvorky, PahTum, Hasami šógi, Connect6, Řadovka, Míchaná vajíčka, Parašutistická řadovka, Kočičí řadovka
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol