Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Hrát tuto hru

Statistika vyhraných her
bílý17226 (52.86 %)
černý15312 (46.98 %)
Remíza48 (0.14 %)

Halma

Základní pozice a cíl hry

Halma vznikla ve Velké Británii kolem roku 1880 a velmi rychle se stala populární po celém světě. Původní verze se hraje na desce 16x16 polí, BrainKing.com kvůli přehlednosti podporuje hrací desky 8x8 a 10x10 čtverců. Pravidla jsou pro obě varianty stejná (až na jeden malý detail, týkající se počtu tahů pro odstranění vlastních figurek ze svého území - bude popsáno dále). V základní pozici oba hráči obsadí figurkami své území:Cílem hry je přemístit všechny své figurky do soupeřova území. Zvítězí ten hráč, kterému se toto podaří jako prvnímu.

Pohyb figurek

Každý hráč smí přemístit v každém tahu jednu figurku. Figurky se pohybují o jedno pole libovolným směrem, je-li cílové pole volné. Následující obrázek ukazuje příklad pohybu bílé figurky:
Figurky se rovněž mohou přeskakovat a to jak přes vlastní, tak i přes soupeřovy figurky. Skákání je nepovinné (narozdíl od dámy) a podobně jako pohyb je možné libovolným směrem. Figurka smí přeskočit pouze takovou figurku, za níž se ve směru skoku nachází volné pole, na kterém po skoku přistane. Následující obrázek ukazuje příklad skoku bílé figurky:
Pokud to aktuální pozice umožňuje, je povoleno provést vícenásobný skok, viz následující obrázek před a po skoku (bílá figurka přeskočila jednu černou a dvě bílé figurky):

  


Protože přeskakování figurek je nepovinné, hráč se může kdykoliv během vícenásobného skoku rozhodnout nepokračovat ve skocích a ukončit tah v aktuální pozici tak, že klikne na některé z odesílacích tlačítek (stejně jako se ukončují tahy v ostatních hrách).

V Halmě se přeskočené figurky neodstraňují z hrací desky, všechny zůstávají ve hře až do konce.

Ukončení hry

Hra končí, pokud je splněna jedna z následujících podmínek:
  • Jeden z hráčů dovede všechny své figurky do soupeřova území. Tento hráč vyhrává hru.
  • Jeden z hráčů má stále některé své figurky ve vlastním území a provedl více než 30 (pro verzi 8x8) nebo 50 (pro verzi 10x10) tahů. Tento hráč prohrává hru. Hráč rovněž prohraje, jestliže se po 30. (50.) tahu vrátí některou ze svých figurek do vlastního území. Toto pravidlo zabraňuje hráčům blokovat své území a neumožnit soupeři dovést tam své figurky.

Hrát tuto hru

Prohlédněte si také: Tablut, Tankový boj, Halma 8x8, Halma 10x10, Amazonky, Jarmo, Žabka, Džungle, Žravá žabka, Kulová žabka, Člověče, nezlob se, Průlom, Asimilace, Ataxx, Cheversi, Kostkový poker, Trojitý kostkový poker, Hledání žab, Logik, Mancala, Žabí stehýnka, Kostkový poker 6D, Trojitý kostkový poker 6D, Velká džungle, Souboj jezdců, Camelot, Cam
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol