Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Hrát tuto hru

Statistika vyhraných her
bílý11125 (58.12 %)
černý7510 (39.23 %)
Remíza504 (2.63 %)

Tablut

Základní pozice a cíl hry

Tablut je populární lidová hra, kterou se dostala do širokého povědomí díky slavnému švédskému přírodovědci Carlovi Linnému, jenž se s ní setkal v 18. století v Laponsku. Hra se hraje na čtvercové desce 9x9 polí. Bílý hráč vede krále a osm členů jeho osobní stráže, černý bojuje proti bílému pomocí přepadového komanda šestnácti žoldnéřů. V základní pozici se král postaví na prostřední pole hrací desky (trůn), které je, pokud na něm král nestojí, zvýrazněno černým čtvercem. Královi strážci se rozestaví po dvou na všechny čtyři strany kolem krále a nepřátelští žoldnéři obsadí krajní pole podle tohoto obrázku:Cílem bílého hráče je uprchnout s králem do bezpečí - na libovolný okraj hrací desky. Černý hráč se snaží zajmout bílého krále.

Pohyb figurek

Každý hráč smí přemístit v každém tahu jednu figurku. Král, strážci i žoldnéři se pohybují stejným způsobem - o libovolný počet polí vodorovně nebo svisle (tedy stejně, jako šachová věž) s těmito omezeními:
  • Figurky se nesmí přeskakovat.
  • Na každém poli smí stát nejvýše jedna figurka.
  • Poté, co král opustí trůn, žádná figurka nesmí vstoupit na trůn (ani král). Nicméně, může trůn překročit a ukončit svůj tah za trůnem (např. figurka, která stojí o jedno pole vlevo od trůnu, se smí přemístit na druhé pole vpravo od trůnu, pokud jiná figurka nestojí v cestě).


Jak zajmout soupeřovy figurky

Každý hráč může zajmout nepřátelské vojáky a to tak, že obklíčí nepřítele ze dvou stran vodorovně nebo svisle. Pokud hráč dobrovolně posune svoji figurku mezi dvě nepřátelské, není tato figurka zajata. Král nesmí zajímat nepřátele, tuto možnost mají pouze strážci a žoldnéři. Zajatý voják bude odstraněn z hrací plochy a objeví se v sekci "Sebrané figurky". Následující obrázek ukazuje, jakým způsobem bílý zajme tři černé žoldnéře najednou (situace před a po braní).

  


Ukončení hry

Hra končí, pokud je splněna jedna z následujících podmínek:
  • Král dosáhne libovolného pole na okraji hrací desky. Tímto způsobem zvítězí bílý hráč.


  • Žoldnéři obklíčí krále ze všech čtyř stran a zajmou jej. Druhou možností je, že žoldnéři obklíčí krále ze tří stran a na čtvrté straně stojí trůn (na který král, stejně jako ostatní figurky, nesmí vstoupit). Tímto způsobem zvítězí černý hráč.

  • Hráč nemůže provést tah. Tento hráč prohrává hru.

Hrát tuto hru

Prohlédněte si také: Tablut, Tankový boj, Halma 8x8, Halma 10x10, Amazonky, Jarmo, Žabka, Džungle, Žravá žabka, Kulová žabka, Člověče, nezlob se, Průlom, Asimilace, Ataxx, Cheversi, Kostkový poker, Trojitý kostkový poker, Hledání žab, Logik, Mancala, Žabí stehýnka, Kostkový poker 6D, Trojitý kostkový poker 6D, Velká džungle, Souboj jezdců, Camelot, Cam
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol