Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Hrát tuto hru

Statistika vyhraných her
bílý3077 (49.82 %)
černý2703 (43.77 %)
Remíza395 (6.39 %)

Závod králů

Závod králů je velmi populární a originální šachová varianta, kterou vytvořil Vernon R. Parton v roce 1961. Vzhledem k tomu, že cílem hry je umístit svého krále na poslední řadu (a udělat to rychleji než soupeř), hra by se mohla stát dobrou volbou pro hráče, kteří jsou obeznámeni s pravidly klasického šachu a rádi by vyzkoušeli něco více "závodního", než "hluboce strategického" (na druhé straně, určitá strategie bývá vždy plus).

Základní pozice a cíl hry

Každý hráč začíná hru s 1 králem, 1 dámou, 2 věžemi, 2 střelci a 2 jezdci (tedy standardní šachová sada bez pěšců). Všechny figurky (bílé i černé) jsou umístěny v prvních dvou řadách a oba hráči vidí hrací desku z téže perspektivy. Počáteční pozici zobrazuje následující obrázek:


Cílem hry je dosáhnout vlastním králem poslední řady (8) s použitím běžných šachových pravidel pro pohyb figurek, a sice s následujícími změnami a omezeními:
  • Není dovoleno napadnout soupeřova krále. To znamená, že žádný hráč nesmí provést tah, kterým by v klasickém šachu dal protihráči šach. Například (v základní pozici) bílý hráč nemůže zajmout černého střelce na C1 bílým jezdcem E2, protože tento tah by napadnul černého krále na A2.
  • Král nesmí táhnout na pole, který ohrožuje soupeřova figurka, stejně jako v normálních šachách.
Jak ukončit hru

Hra skončí, pokud jeden z hráčů přesune vlastního krále do poslední řady. Nicméně, pokud tak učiní bílý hráč a černý v témže tahu rovněž dosáhne králem poslední řady, hra končí remízou, aby se tak eliminovala výhoda prvního tahu bílého.
Hrát tuto hru

Prohlédněte si také: Šachy, Čínské šachy, Japonské šachy, Rohové šachy, Opevněné šachy, Přepadové šachy, Cyklické šachy, Žravé šachy, Vymřelé šachy, Maharádžovy šachy, Tříšachové šachy, Temné šachy, Atomové šachy, Janusové šachy, Ambasádové šachy, Poziční šachy, Volné poziční šachy, Válcové šachy, Amazonské šachy, Berlínské šachy, Fischerovy šachy, Leganovy šachy, Jezdcové šachy, Velké šachy, Capablancovy šachy, Los Alamos šachy, Nejasné šachy, Minišógi, Kostkové šachy, Recyklované šachy, Ledové šachy, Behemotské šachy, Kočičí šachy, Koňské šachy, Závod králů, Kostkové šachy 10x10, Masakrové šachy
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol