Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Hrát tuto hru

Statistika vyhraných her
bílý64687 (49.80 %)
černý65102 (50.12 %)
Remíza81 (0.06 %)

Plakoto

Plakoto (rovněž známé jako Tapa v Bulharsku) je jednou ze tří variant backgammonu, které jsou velmi populární v Řecku (druhé dvě se jmenují Portes a Fevga). Kombinace těchto tří variant vytváří hru zvanou Tavli a obvykle se hraje jako zápas na tři, pět nebo sedm bodů, přičemž jednotlivé hry se po řadě střídají.
Plakoto se hraje na standardní backgammonové desce. Následující sekce popisuje všechny rozdíly oproti klasickému backgammonu:
  • Každý hráč začíná s patnácti figurkami na soupeřově pozici "1" (viz obrázek).
  • V této variantě se figurky nevyhazují, ale zajímají. To znamená, že hráč smí přesunout vlastní figurku na bod, který je obsazen jednou soupeřovou figurkou, a tím ji uvězní pod svou vlastní - soupeř nesmí s touto figurkou táhnout, dokud hráč neodstraní "věznitele". Figurka, která vězní jinou figurku, tvoří (podobně jako dvě a více figurek na stejném bodě) blok, na nějž soupeř nesmí přesunout vlastní figurku.
  • Poslední figurka na startovací pozici (bod "1" pro bílého nebo "24" pro černého) se nazývá mateřská figurka. Stane-li se, že soupeř uvězní mateřskou figurku dřív, než se jí podaří opustit počáteční pozici, hra ihned končí a hráč prohrává hru. Toto pravidlo má výjimku - v případě, že soupeř, který uvěznil hráčovu mateřskou figurku, má stále ještě nějaké figurky na vlastní startovací pozici, hra pokračuje, protože jeho vlastní mateřská figurka může být zrovna tak uvězněna. Pokud nastane situace, kdy jsou uvězněny mateřské figurky obou hráčů, hra končí remízou.
  • Ve variantě Plakoto se nepoužívá zdvojovací kostka.

Hrát tuto hru

Prohlédněte si také: Backgammon, Nackgammon, Anti Backgammon, Stíhací Backgammon, Přeplněný backgammon, Hyper backgammon, Klonovací backgammon, Kobylkový backgammon, Plakoto, Fevga
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol