Přihlašovací jméno: Heslo:
Registrace nového uživatele
Hrát tuto hru

Statistika vyhraných her
bílý3309 (47.38 %)
černý3513 (50.30 %)
Remíza161 (2.30 %)

Ledové šachy

Ledové šachy jsou originální hra od Köksala Karakuse. Přináší nový prvek - ledovou kostku - která funguje jako překážka a figurky (kromě jezdců) nemohou projít skrz ni.

Počáteční pozice a cíl hry

Pozice figurek jsou stejné jako v klasických šachách. Jediný rozdíl je v ostatních polích šachovnice - prázdná pole jsou vyplněna ledovými kostkami:Cílem hry je dát soupeřově králi mat nebo ho zmrazit. Toto speciální pravidlo bude vysvětleno v dalších sekcích.


Jak táhnout

Ledové šachy se hrají podle stejných pravidel pro pohyb a zajímání figurek či šach jako standardní šachy. Blokující ledové kostky mohou být zajaty jako jakékoli jiné figurky a to jak bílým, tak černým. Protože hra začíná bez prázdného pole, kam by bylo lze se pohmout, první tak musí být zajímací. Následující obrázek ukazuje šachovnici po prvním tahu obou hráčů - bílý pěšec na H2 zajal ledovou kostku na G3 a černý střelec na G8 zajal kostku na F6:Další důležitá pravidla

  • Po každém 20. tahu černého (20., 40., 60. atd.) přichzí Doba ledová. Tato událost zaplní všechna prázdná pole (kromě těch, která nejsou ve vodorovném a svislém směru obklopena ze všech stran figurkami jakékoliv barvy) ledovými kostkami.
  • Pokud Doba ledová obklopí osamocenou figurku (tato figurka nesousedí s nějakou figurkou v jakémkoli směru), tato figuka je zmražena, odstraněna ze hry a její místo je obsazeno další ledovou kostkou. Následujcí obrázek ukazuje situaci po 20. tahu černého (před příchodem a po příchodu Doby ledové):

    Jak můžete vidět, osamocená černá věž na H8 byla zmražena a všechny ostatní fugurky přežily. Všechna prázdná pole kromě F1, F6 a E7 (která jsou obklopena figurkami vodorovně i svisle) byla zaplněna ledovými kostkami.
  • Pokud Doba ledová zmrazí krále, jeho vlastník prohrává hru. Pokud jsou v jednu chvíli zmraženi oba králové, hra končí remízou.

Hrát tuto hru

Prohlédněte si také: Šachy, Čínské šachy, Japonské šachy, Rohové šachy, Opevněné šachy, Přepadové šachy, Cyklické šachy, Žravé šachy, Vymřelé šachy, Maharádžovy šachy, Tříšachové šachy, Temné šachy, Atomové šachy, Janusové šachy, Ambasádové šachy, Poziční šachy, Volné poziční šachy, Válcové šachy, Amazonské šachy, Berlínské šachy, Fischerovy šachy, Leganovy šachy, Jezdcové šachy, Velké šachy, Capablancovy šachy, Los Alamos šachy, Nejasné šachy, Minišógi, Kostkové šachy, Recyklované šachy, Ledové šachy, Behemotské šachy, Kočičí šachy, Koňské šachy, Závod králů, Kostkové šachy 10x10, Masakrové šachy
Datum a čas
Přátelé on-line
Oblíbené kluby
Společenstva
Tip dne
Copyright © 2002 - 2018 Filip Rachůnek, všechna práva vyhrazena.
Zpět na vrchol